Täna jäi silma rahvaalgatus.ee lehel üleskutse analüüsida ja testida kodanikupalga ideed. Lugesin läbi nii algatuse teksti kui ka tutvusin veidi nende kodulehe infoga ja saan aru, et nende sooviks on kehtestada igakuine kodanikupalk summas 435 EUR/kuu.
No esmapilgul ju väga armas mõte – asi peaks katma olemasolevad sotsiaaltoetused, pensionid ja kõik muu. Ja 435 EUR/kuu pole ju suur raha kui näiteks meieraha.ee andmetel on aastane riigieelarve ca 9 miljardit eurot.
Aastane kodanikupalk per inimene oleks siis 5 220 eurot.
Aga paneme asjad paremini perspektiivi. Statistikaameti andmetel elas Eestis 1. jaanuaril 2016 aastal 1 315 944 inimest.
Ehk siis aastane kulu kodanikupalgale oleks 5 220 x 1 315 944 = 6 869 227 680 eurot ehk siis ümmardatult 7 miljardit.
Nüüd siis vaatame korra meieraha.ee lehelt, et millest me selle raha võtaks (NB! Järgnev tekst on kirjutatud läbi musta irooniaprisma ja loo autor püüab lihtsalt aru saada kodanikupalga soovijate loogikast):
Sotsiaalne kaitse 3 miljardit
Kuna kodanikupalga saab igaüks kätte siis ei mingeid sotstoetusi enam… Invaliidid, puudega inimesed ja liikumisvõimetud vanurid vaadaku ise, kuidas hakkama saavad. Pole üldse oluline, et hooldekodu koht maksab juba praegu tunduvalt enam kui 435 EUR/kuu.
Tervishoid 1,1 miljardit
Ei mingit haigekassa kindlustust – kui haigeks jääd, siis maksad arsti juures. Hetkel me kurdame, et hambaravi on liiga kallis ja inimesed lasevad hambad ära laguneda. Mis te arvate kui palju läheb maksma pimesooleopp või keisrilõige? Ma parem ei hakka vähiravist või mingist keerulisemast protseduurist rääkima.
Kujutage näiteks ette, et kodanikupalka saav kodanik investeerib selle raha heroiini või amfetamiini ja saab teie kodupoe eest üledoosi. Suure tõenäosusega pole tal raha, et maksta ise kiirabi teenuse eest seega kas laseme tal seal lihtsalt ära surra? Ja ausalt öeldes pole minu jaoks täpselt selge, kes siis selle kodaniku laiba ära koristab ja kuhugi ära matab, kui lähiomakseid ei ole. Hetkel oleks see KOV ülesanne, aga see tasand tuleks täielikult likvideerida, kui praeguse eelarve juures tahame kodanikupalka maksma hakata.
Valitsussektori teenused 1,3 miljardit
Tegelikult on valitsussektori real hetkel küll 1,6 miljardit, aga jätame neile 300 miljonit ikka alles – keegi peab ju usinalt makse koguma ja kodanikupalka korralikult ka välja maksma 😀 Aga igasugused kohtunikud, terviseametid, kohaliku omavalitsuse ametnikud ja muud bürokraadid saadame koju kodanikupalka saama…
Tõelised kodanikud on ju seaduskuulekad inimesed, kes regulatsioone ei vaja. Kaupmees ei müü saasta ja tarbija ei kurda ja lambuke lamab aasal lõvi kaisus…
Sry – nüüd ma juba piibli tsiteerimiseni hakkan jõudma, aga kuigi olen nõus, et mingil määral on ühiskond üle reguleeritud, siis samas ei tahaks ma elada ka täielikus anarhias… Võibolla 20 aastat tagasi Vennaskonna kontserdil rokkides tundus anarhia veetlev idee, aga kahjuks või õnneks olen vahepealse aja jooksul õppinud, et kõik inimesed ei olegi loomult head.
Keskkonnakaitse, kultuur ja sport – 400 miljonit
Miks peaks toetama kultuuri ja sporti? Laseme turul nõudluse ja pakkumise paika panna – kui keegi ooperisse minna ei taha täishinna eest või spordivõistluste pileti eest päris hinda maksma ei ole nõus, siis järelikult pole seda ju vaja… Ja meil on ju ühiskonnas piisavalt puukallistajaid ja loomaõiguslasi, kes tasuta piisavalt lärmi teevad – miks veel raha toppida keskkonnakaitsesse?
Teeme nüüd ühe vahearvutuse – kui palju raha me kodanikupalga fondi oleme pannud?
3 + 1,1 + 1,3 + 0,4 = 5,8 miljardit on juba koos – ainult miljard veel 😀
Valikus on siis veel järgmised valdkonnad:
Majandus 1,1 miljardit (samas ettevõtlust tuleks ju veidi toetada, sest ilma maksudeta palka ei saa – äkki võtame pool ehk 550 miljonit)
Haridus 785 miljonit (kui õpetajad hakkavad saama kodanikupalka, siis äkki siit annaks nende palgafondi arvelt veidi kokku tõmmata – ütleme, et 200 miljonit?)
Avalik kord ja julgeolek 443 miljonit ( eeldan, et päästeametist keegi loobuda ei taha, seega koju kodanikupalka saama tuleks saata politsei või piirivalvurid – 150 miljonit ehk ikka suudame siit kokku hoida)
Riigikaitse 424 miljonit ( see on see kurikuulus 2% SKP-s või Trump ei ole meie sõber ja Putin tuleb külla rida – aga enamik NATO riike ju ei kuluta nõutud normi täis, seega 100 miljonit võib ikka kodanikupalga fondi panna )
Ehk siis kodanikupalga fond on koos.. Aga millise hinnaga?
________________________
Kui sulle tundub peale seda artiklit ikka veel, et kodanikupalga nõudmine kõigile on suurepärane idee, siis mine ja anna oma allkiri rahvaalgatus.ee lehel . Aga isiklikult ma sellesse ideesse ei usu – see eeldaks, et meil on mingid riiklikud loodusvarad (näiteks nafta vmt) või oleksid kõik inimesed sügava empaatiaga, seaduskuulekad ja väga hea finantsplaneerimisoskustega.
Ja kuigi ka siin blogis on palju juttu olnud robootikast ja IT kiirest arengust, siis ma ei usu, et töökohad kaovad. Tulevad lihtsalt uued ja põnevamad võimalused ja oluline on hetkel vaadata, et ühiskond oleks valmis selleks – see tähendab paindlikumat haridussüsteemi koos lõimitud õppekavaga. See tähendab inimeste valmisolekut elukestvaks õppeks ning tööandjate valmisolekut erinevate koostöövormide suhtes oma töötajatega. Unistamine on tore, kuid mõni unistus võib olla nii suur, et see paneb su tarduma – ja kodanikupalk on selline ohtlik unistus, mis võib terve ühiskonna seisma panna 🙁